Много урологични хирургични процедури изискват големи разрези с продължителна хоспитализация и възстановяване. Технологичният напредък дава възможност много от тези недостатъци на класическата хирургия да бъдат избегнати.
Лапароскопската хирургия , позната още като " безкръвна " ил.и " миниинвазивна " е сравнително нов, високотехнологичен метод за извършване на операции в коремната и тазовата кухня
Какво представлява?
Преди да започне операцията, пациентът получава анестезия, за да се гарантира, че е в безсъзнание и без болка по време на процедурата. Хирургът прави малки разрези , всеки път с дължина между 0,5 и 1,5 сантиметра. През всеки разрез, наречен порт, се вкарват кухи тръбички-троакари, чрез които с помощта на камера и микроинструменти се достига до съответния орган или патологичен процес. По време на операцията хирургът гледа детайлни изображения на коремните и тазови органи в реално време. По този начин се извършват същите операции, като се продават, но с малки разрези, неоставящи белези и при липса на болка от страна на коремната стена.
Какви са предимствата на този вид операции?
Едно от най-важните удобства на лапароскопската хирургия намалява травматизацията на тъканите. Това се дължи, от една страна на малкия размер на инструментите, с които се работи, от друга - на детайлите и се увеличава образът на органите от лапароскопската камера. Всичко това позволява на хирурга да бъде максимално прецизен в действието по време на операцията. Оттук изхождат и основните предимства на лапароскопската хирургия пред традиционната:
- по-слаба болка постоперативно
- по-кратък болничен престой
- по-малък риск от инфекция
- значително по-малка кръвозагуба
- по-бързо възстановяване
- липса на белези или наличие на минимални такива.
Какви операции могат да се извършват с лапароскопска хирургия?
Приложима е при много доброкачествени и злокачествени урологични заболявания, засягащи бъбреците, надбъбречните жлези, уретерите, пикочния мехур, простатата, лимфните възли.